Honba za nízkou spotrebou

Page

Stránky / Nezaradené stránky /

Poskladaním Arduina na skúšobnom poli je možné znížiť spotrebu na 16 mA. Ani to ale nie je neprekonateľná hranica. Stačí sa zamerať na možnosti uspania mikrokontroléra a razom sa dostanete na spotrebu 0,3 mA. Nie je na to treba študovať komplikované nastavenia. Stačí použiť hotové riešenie.

Inštalácia knižnice Narcoleptic

Zo stránky https://code.google.com/p/narcoleptic/ si stiahnete knižnicu. Pozor na to, že priložený ZIP na stránke obsahuje neaktuálnu knižnicu a tak je lepšie sa prepnúť na Source/Browse a dať si stiahnuť knižnicu tam. Stiahnutý ZIP si rozbaľte do adresára arduino-1.0.5\libraries. Ak bude mať vytvorený adresár podivný názov, zmeňte ho na ľudskejší narcoleptic.

Použitie knižnice

V samotnom programe pridajte na začiatok nasledovný riadok, ktorým si pripojíte hlavičkový súbor knižnice. Pozor na to veľké N v názve, zdá sa, že Arduino IDE rozlišuje medzi veľkými a malými písmenami. Najľahšie sa to dosiahne príkazom menu Sketch/Import Library.../narcoleptic.

  #include <Narcoleptic.h>

Vo funkcii setup doplňte nasledovné riadky.

  Narcoleptic.disableTimer1();
  Narcoleptic.disableTimer2();
  Narcoleptic.disableSerial();
  Narcoleptic.disableADC();
  Narcoleptic.disableWire();
  Narcoleptic.disableSPI();

Vo funkcii loop používajte na pozdržanie behu programu nasledovnú funkciu.

  Narcoleptic.delay(2000);

A to je všetko. Spotreba je razom minimálna. Priložil som aj príklad s LED diódou, ktorá bliká v dvojsekundovom intervale, aby sa to dalo pohodlne multimetrom merať.Download

08.03.2016


Menu