Kapacitný dotykový snímač

Page

Stránky / Súčiastky ku Arduinu /

Kapacitné dotykové senzory slúžia ako náhrada za bežné tlačidlá. Využívajú zmenu kapacity kondenzátora, ktorý je ovplyvňovaný blízkosťou ľudského tela. Rozdiel v kapacite je vyhodnocovaný ako stlačenie alebo pustenie tlačidla.

Existuje mnoho rôznych kapacitných senzorov. Na tejto stránke sa budem venovať najmä tlačidlovým senzorom. Tie majú vyhodu voči tlačidlám, pretože tu nehrozia zákmity tlačidiel.

TTP223

Predáva sa viac farebných variácií. Tu je popisovaná červená varianta. Má tri piny. Na strednom sa nachádza signál. V nezopnutom stave je na pine logická nula, v zopnutom stave je tam logická jednotka a svieti červená dióda.

Ak by vám toto správanie nevyhovovalo, môže sa správanie pozmeniť na plôškach A a B, pomocou ktorých sa dá zmeniť správanie obvodu. Červená verzia je veľkosťou najmenšia. Existujú ešte dve modré verzie, ale obe sú výrazne väčšie.

TTP224

Táto verzia podporuje štyri dotykové plôšky. Tie plôšky sú vďaka snahe o miniaturizáciu trošku malé, takže človek s tučnejšími prstami môže mať pri triafaní jednej plôšky problém. Aj tu je stlačenie plôšky indikované LED diódou a signálom na jednom zo štyroch pinov. Zvyšné dva piny slúžia na pripojenie VCC a GND.

TTP226

Konštrukčne zjavne z tej istej dielne s podporou ôsmich plôšiek.

TTP229

Konštrukčne zjavne z tej istej dielne s podporou šesťnástich plôšiek.

Ako ich získať

Zoznam hyperlinkov:

  • TTP223
    • Červená verzia sa predáva na Ebay
    • Modré verzie sa predávajú na Ebay
  • TTP224
  • TTP226
  • TTP229

09.05.2016


Menu