Nákup súčiastok

Page

Stránky / Súčiastky ku Arduinu /

Nakupovanie súčiastok pre elektronické experimenty je vždy trochu risk. Každý z nás má tendenciu nakupovať čo najlacnejšie a preto logicky hľadáme najlacnejších dodávateľov. Tí obvykle sídlia v pre nás vzdialených krajinách a tak si každý zákonite kladie otázku, kde je tá hranica, po ktorú sa ešte dá ísť, aby to bolo aj lacné, aj to naozaj prišlo poštou.

Toto nie je ucelený zoznam stránok, kde sa dá dobre nakupovať. Sú to stránky, kde som niečo nakúpil a poznámky k jednotlivým predajcom. Platí jednoduché pravidlo, nič nie je najlacnejšie u jedného, preto treba ponuky dobre študovať.

Banggood

Táto firma používa stránku https://www.banggood.com/. Gigantická zásielková firma z Číny. Majú aj EU podstránky, odkiaľ veci dokážu zaslať veľmi rýchlo, ale sú trošku drahšie. Máte ale skoro stopercentnú istotu, že to dorazí ku vám. Ak by bol problém, riešia aj reklamácie. Ceny sú tu niekedy drahšie ako na Ebay, ale častokrát aj lacnejšie. Najmä keď chcete kúpiť viac kusov, cena ide dosť dole. Tiež majú zaujímavú politiku na zľavové body, prípadne ak pridáte fotku alebo video, môžete si ďalej znižovať cenu.

Pripravte sa na to, že vás ale budú každý deň bombardovať do e-mailu ponukami na zaujímavé veci. Ak si dáte niečo do wish listu, upozornia vás na to, že je to trochu lacnejšie v nejakej akcii.

Tayda Electronics

Táto firma používa stránku https://www.taydaelectronics.com/. Nájdete ju aj na Ebay, ale tam ponúka prevažne drahšie súčiastky v baleniach 5 a viac kusov. To čo robí túto firmu zaujímavou je to, že na ich stránke si môžete nakúpiť súčiastky aj po jednej. Minimálna objednávka je za 5 USD a platíte aj poštovné, ktoré sa odvíja od veľkosti zásielky. Ale napriek tomu sa to oplatí, lebo môžete kupovať po jednom kuse.

Dobré je sledovať aj ich stránku na Facebooku, pretože tam raz mesačne uverejňujú kupón so zľavou. Firma sídli v Thajsku, takže majú colníci o zábavu postarané a skoro každá zásielka je otvorená na našej colnici.

Farnell

Táto firma používa stránku http://sk.farnell.com/. Sídli vo Veľkej Británii, čo je zárukou dodania na druhý deň. Za to si zaplatíte poštovné 5 EUR. Ale majú obrovský výber a môžete kupovať aj po jednom kuse. A je tu záruka toho čo kupujete, lebo ich súčiastky nie sú anonymné a ku každej máte niekoľko dodávateľov.

Treba si dať pozor na to, z akého skladu to dodajú. Niektoré veci majú len v USA a tam je vysoký príplatok. Ceny uvázdajú bez DPH, takže výsledok bude drahší o britskú DPH.

TME

Ako jediného slovenského zástupcu (materská firma je z Polska) som zahrnul TME. Má síce menší výber ako Farnell, ale ceny sú porovnateľné a majú polovičné poštovné (UPS Economy). A napriek deklarovaným štyrom dňom to obvykle dostanete na druhý deň kuriérom. TME nájdete na stránke http://www.tme.eu/sk/.

Objednávanie je trochu podivné, alebo som ho proste nepochopil. Ak chcete viac súčiastok, treba si ich hromadiť na parkovisku a odtiaľ si potom vytvoriť objednávku. Parkovisko je svojská forma nákupného košíka.

OSH Park

Táto firma používa stránku https://oshpark.com/. Ponúka výrobu plošných spojov v cene 5 USD za štvorcový palec a dostanete 3 kusy. Pokiaľ vyrábate SMD dosky, je toto jednoznačná voľba, lebo dostanete krásne fialové dosky. Odošlete podklady pre výrobu a približne o mesiac vám z USA dorazí obálka. Projekty sa dajú zdieľať. Toto sú moje dosky https://oshpark.com/profiles/RoboUlbricht.

Ebay

Táto firma používa stránku http://www.ebay.com/. Je to gigantická burza, kde môžete aj dražiť, aj rovno nakupovať. Tu si treba dať len pozor na to, aby mal predajca dostatočne vysoké skóre a vysoké percento spokojnosti. 100% ale nemá nik, ale je ich tam dosť na 99%, takže je z čoho vyberať.

Mohli by ste byť spokojní napríklad s predajcami CZB Electronic, ChipWord alebo Chip_Partner_Store. To je len pár predajcov, ktorí by ale mohli mať 90% toho, čo si so svojim Arduinom zmyslíte.

Aliexpress

Táto firma používa stránku http://www.aliexpress.com/. Je to niečo podobné ako Ebay, ale očakáva sa od vás, že si kúpite toho viac. Napríklad 100 kusov. Znie to možno hrôzostrašne, ale schválne si pozrite, za čo na Ebay kúpite pár kusov 74HC595 a čo stojí 100 kusov na Aliexpresse. Výhodou je, že dosť často dostane zásielku s trackingom.

Samozrejme, nie všetko po vás chcú kupovať v takých množstvách. Bez problémov tam kúpite napríklad jedno Arduino. Ale snažia sa predávať po viac kusov a máte väčšiu šancu, že budete musieť platiť aj drobné poštovné. Platiť sa na tejto stránke nedá cez Paypal.

DealExtreme

Táto firma používa stránku http://www.dx.com/. Je to niečo podobné ako Banggood. Veci na Arduino majú obvykle drahšie, ale tiež sa tam dá vybrať. Napríklad osciloskop mám odtiaľto.

Itead Studio

Táto firma používa stránku https://www.itead.cc/. Je to len jeden zo zástupcov výrobcov plošných spojov, ktorí vyrábajú v násobkoch 5x5 cm za 10 kusov za 9,90 USD plus poštovné.

DIRTYPCBs

Táto firma používa stránku http://dirtypcbs.com/store/pcbs. Tiež vyrábajú plošné spoje a podporujú v rovnakej cene rôzne farby a podľa informácii na stránke nechcú nič navyše za panelizovanie. Zatiaľ nemám vyskúšané, ale je to v pláne.

Mouser Electronics

Veľký dodávateľ súčiastok. Pre Slovensko používajú stránku http://www.mouser.sk/. Je to americká firma a zásielka pojde ku vám odtiaľ. Trvá to asi 4 dni, keď použijete FedEx. Poštovné je síce 30 USD, ale keď máte objednávku za 100 USD, poštovné neplatíte. Ceny uvádzajú bez DPH a DPH zaplatíte na konci objednávky. Netvrdím to s istotou, ale platil som DPH 20%, takže asi rovno platite našu DPH. Tomu by zodpovedalo aj to, že sa zásielka nikde na colnici nezdržala, nechceli po mne žiadne doklady a rovno prišiel kuriér. Ceny majú veľmi dobré a mnohé súčiastky sú lacnejšie než od Číňanov.


26.02.2016


Menu