Arduino Pro Mini

Page

Stránky / Arduino / Arduino - Zoznam základných dosiek /

Arduino Pro Mini je najmenším Arduinom, predávaným za cenu okolo 2 USD. Všetky predávané verzie vychádzajú zo základného návrhu na stránkach arduino.cc. Predáva sa v rozloženej podobe a pred použitím je potrebné priletovať kúsky odlamovacej lišty (dve s rovnými pinmi a jedna so zahnutými pinmi). Alternatívne možno namiesto odlamovacej lišty priletovať rovno vodiče. Závisí to od nasledovného použitia.

Na obrázku je verzia s pinmi, ktorá je zastrčená do skúšobného poľa, pretože v nasledovnom texte sa bude pouźívať na experimenty. Pri letmom pohľade na toto miniatúrne Arduino je jasné, že nemá USB konektor. Ako ho teda otestovať?

Ako ho získať

Táto verzia sa bežne predáva na Banggood, Ebay alebo Aliexpress.

Otestovanie

Jednou z možností je pripojenie na 5 V a sledovanie SMD LED diód. Červená dióda by mala svietiť trvalo a zelená by mala blikať v sekundových intervaloch. To preto, lebo obvykle sa do týchto Arduin dáva program blink. Takže stačí pripojiť zo zdroja mínus na pin GND a plus na pin Vcc. Treba si dať pozor, akú verziu Arduino Pro Mini máte. Predávajú sa verzie 5 V alebo 3,3 V.

Ak to poskladáte podľa obrázku, malo by to fungovať.

Programovanie

Keďže nemáme k dispozícii USB port, potrebujeme na programovanie USB to RS232 TTL konverter. Ebay je plný lacných konverterov, založených na čipe PL2303. Pomocou nich je možné programovať toto Arduino.

Čipy vyrába firma Prolific. Pre Windows je potrebné nainštalovať driver zo stránky http://www.prolific.com.tw/US/ShowProduct.aspx?p_id=225&pcid=41. Najprv sa inštaluje driver, až potom sa pripája konverter.

Z konvertera trčí niekoľko pinov. Potrebujeme pripojiť štyri z nich. +5 a GND sa pripoja na identický pin v Arduine. Zvyšné dva piny sa navzájom vymenia. TX z PL2303 na RX v Arduine. RX z PL2303 na TX v Arduine.

Ak sme to úspešne zapojili, po zastrčení PL2303 do USB by sa mala rozblikať zelená dióda rovnako ako v popisovanom teste vyššie. Môžeme sa pustiť do programovania. Tu narazíme na prvý zásadný problém. Nie je vyvedený (skoro na žiadnom konvertere) DTR pin, pomocou ktorého sa dáva Arduinu signál na reset v správnej chvíli. Preto musíme ručne stlačiť reset v správnej chvíli. Aby sme tú správnu chvíľu vedeli identifikovať, je dobré si trošku upraviť vývojové prostredie. Na dialógu Preferences si zapneme Show verbose output during upload. Toto zabezpečí, že uvidíme vo výpisoch okamih, kedy sa spúšťa avrdude, ktorý zabezpečuje nahratie programu do Arduina.

Postup programovania je teraz nasledovný:

  • V IDE otvoríme ľubovoľný program.
  • Nastavíme Board na Arduino Pro or Pro Mini. Processor nastavíme na ATmega328P na 5 V.
  • Nastavíme správny port, na ktorom je PL2303.
  • Programátor nastavíme na AVR ISP.
  • Stlačíme ikonu Upload. Súčasne stlačíme reset na Arduine a čakáme so stlačeným tlačidlom. Keď sa skončí preklad a spustí sa avrdude, presne v tej chvíli pustíme reset. Mali by sme vidieť, že avrdude začal nahrávať program. Po jeho nahratí sa program rozbehne.

Iné možnosti programovania

Predávajú sa aj iné konvertory. Napríklad založené na ćipe FT232. Sú drahšie a pri nich je väčšia šanca, že budú mať DTR vyvedený. Súčasne je tu ale aj skutočnosť, že zväčša sú to čínske fejky a materská firma už v minulosti skúsila zlikvidovať tie čipy cieleným útokom cez inštaláciu ovládačov.

Na čo je to dobré?

Ak si kladiete otázku, prečo by ste mali nahradiť normálne Arduino Uno za túto miniatúru, potom je dobré si objasniť niekoľko bodov:

  • Získate miniatúrnu konštrukciu, ktorá sa len pripojí na výstupy a nemusíte viac riešiť podrobnosti.
  • Ak vás zaujíma cena, tak toto je jasný víťaz. Za dva doláre nedokážete nakúpiť adekvátne súčiastky, ani ich naletovať na plošný spoj.
  • Spotreba je lepšia než pri normálnom Arduine, pretože tu proste nie sú ďalšie obvody, ktorý by spotrebu navyšovali. Spotreba je 17 mA pri svietiacej červenej LED a 20 so svietiacou zelenou LED na pine 13.
  • Pozor na to, že ak sa sústreďujete na spotrebu, môžete síce ATmega328P uspať, stále ale ostane svietiť červená LED a 2-3 mA ostanú. Môžete sa pokúsiť červenú diódu prerušiť, alebo použijete len samostatný mikrokontrolér.

05.07.2015


Menu