Pre začiatočníkov

Page

Stránky / Arduino /

Každý užívateľ Arduina musí nejako začať. Nie je hanba, priznať si, že nič neviem. Preto je táto stránka rozcestníkom pre základné informácie, ktoré pokročilí užívatelia považujú za samozrejmosť. Ja som sa doteraz tejto oblasti venoval iba minimálne. Napísal som mnoho príkladov na konkrétne problémy, ale nešiel som s vysvetľovaním až do úplnej krajnosti a nevysvetľoval som význam každého jedného riadku.

Ale potom sme dva mesiace prerábali náš byt, nemohol som sa vôbec venovať Arduinu a v náhradnom byte som si zaspomínal na to, aké to bolo byť začiatočníkom. A verte mi, že aj ja som bol naozajstným začiatočníkom. Bol som začiatočníkom v elektronike. V programovaní som mal veľkú výhodu, lebo celý život programujem aplikácie v C++ a tak som sa túto časť učiť nemusel. Poďme si preto v tomto miniseriáli zaspomínať, aké to bolo a občas sa skúsme naučiť niečo úplne jednoduché.

Používanie Arduina znamená naučiť sa dve základné činnosti:

  • Pochopenie základných princípov elektronických obvodov
  • Naučenie sa programovať v C++

Pre začiatočníkov: NPN tranzistor ako spínač

Elektronické zariadenia sa stávajú čoraz komplexnejšími a zložitejšími. To pre začiatočníkov znamená, že je zložité získať minimálnu úroveň znalostí bez toho, aby nemuseli študovať zložité veci. V tomto článku sa pozrieme na samotný začiatok. Ukážeme si, na čo sa dá použiť NPN tranzistor.

Pre začiatočníkov: Oneskorený vypínač

Nadviažeme na predchádzajúci článok o NPN tranzistoroch. V ňom sme sa naučili, že zosilňujúci činiteľ tranzistora spôsobuje to, že veľmi malý prúd cez bázu tranzistora vytvára omnoho väčší prúd medzi kolektorom a emitorom. Pridaním kondenzátora do elektrického obvodu môžeme tento obvod zmeniť na oneskorený vypínač.

Pre začiatočníkov: Ako som ja bol začiatočníkom

Moje začiatky s Arduinom boli plné veselých momentov. Ešte predtým, ako som si kúpil prvé Arduino, chcel som si vyskúšať, či by som bol schopný vytvoriť nejakú elektroniku. A tak som si kúpil úplne náhodne najlacnejšiu elektronickú stavebnicu. Bol to breadboard s niekoľkými súčiastkami a návodom. Stránku obchodu som si našiel na Internete a zhodou okolností sme boli o pár dní s manželkou na prechádzke vo Zvolene. Stačila chvíľka a už som bol v obchode. Predavač mi nákup zaklincoval poznámkou, že "chlapcovi sa to bude určite páčiť". V nemom úžase som prikývol a vyšiel z obchodu.

Pre začiatočníkov: Generovanie jednoduchého zvuku

V tomto článku si ukážeme, ako vie Arduino generovať zvuk. Bude to jednoduchý zvuk, takže od príkladu nečakajte žiaden zázrak. Ale ten zvuk bude dostatočne hlasný na to, aby vám po chvíli liezol na nervy. V závislosti na svojej odolnosti si môžete vybrať, či bude zvuk vydávať piezomenič alebo malý reproduktor. Na vašom mieste by som zvolil ten reproduktor.


18.11.2020


Menu