Arduino Due

Page

Stránky / Arduino / Arduino - Zoznam základných dosiek /

Arduino Due je doska založená na 32-bitovom mikrokontroléri ATSAM3X8E. Veľkosťou sa podobá na Arduino Mega 2560. Je v ňom použitý výkonný 32-bitový mikrokontrolér, ktorý pracuje na frekvencii 84 MHz.

Cena

Originálne je dosť drahé, ale rovnakú práci odvedie aj lacnejší čínsky klon. V čase písania článku sa jeho cena pohybovala v rozpätí 15-16 USD.

Parametre

Ponúka slušné parametre:

  • Digitálne vstupy - 54
  • PWM - 12
  • Analógové vstupy - 12
  • DAC - 2
  • Flash - 512 KB
  • RAM - 96 KB

Digitálne vstupy

Má veľa digitálnych vstupov a aby to nebolo také jednoduché, okrem maxima 3,3 V je na každom pine úplne iný maximálny prúd. Z bežne používaných pinov si treba dať pozor najmä na pin 2, kde je limit iba 3/6 mA. Ostatné piny majú obvykle 15/9 mA. To je výrazne menej než maximum 40 mA z Arduina Uno.

Presné hodnoty nájdete v tejto tabuľke.

DAC

Na rozdiel od iných Arduin má toto aj digitálno-analógový prevodník. Má dva prevodníky a je schopné pomocou nich generovať zvuky. DAC si netreba mýliť s digitálnym potenciometrom. Jeho používanie má svoje špecifiká a podrobnosti nájdete v samostatnom článku.

SPI

Použitie SPI je trochu komplikované. Na rozdiel od obvyklých umiestnení na pinoch pri Uno a Mega sa na Due nenachádzajú. Nájdete ich iba na špeciálnom konektore (ICSP) neďaleko mikrokontroléra.

Treba si dať pozor na to, že ten konektor je na Due naozaj určený iba na SPI a nie je možné pomocou neho Arduino Due programovať, tak ako je to v prípade Una možné cez USBasp.

Na druhej strane má SPI na Due niekoľko špeciálnych vlastvostí, o čom sa dá dočítať na stránke Extended SPI.


09.10.2015


Menu