Breadboard (skúšobné pole)

Page

Stránky / Súčiastky ku Arduinu /

Skúšobné pole je nepostrádateľnou pomockou pre experimenty. Umožňuje bez problémov poskladať testovaný obvod a po ukončení ho zase ľahko rozoberiete. Je to možné vďaka plastovej doštičke s otvormi v pravidelných rozostupoch 2,54 mm, ktoré sú poprepájané do šikovne navrhnutých skupín pomocou plechových pružiniek vo vnútri. Pružinka sa skladá z dvoch prehnutých plieškov, ktoré sa navzájom dotýkajú. Po zastrčení súčiastky medzi pliešky je táto prridržovaná trením.

V strede poľa je väčšia medzera, ktorá prerušuje prepojenia a je navrhnutá tak, aby sa do nej zastrčil integrovaný obvod v púzdre DIL. Keď nie je možné súčiastky umiestniť tak, aby boli súvisiace súčiastky v tom istom rade, vtedy sa použijú drôtené prepojovacie vodiče.

Breadboard sa to nazýva preto, lebo v počiatkoch sa skúšobné pole nekonštruovalo z plastu, ale z dreva. Okrem výhod ľahkého rozoberania má skúšobné pole aj nevýhody.

  • Nie je možné v ňom používať SMD súčiastky, čo je ale možné čiastočne riešiť adaptérmi s DIL rozmiestnením pinov, ktoré sa už do poľa zastrčiť dajú.
  • Druhou nevýhodou je, že ak do poľa zastrčíte súčiastku s hrubšími vývodmi, obvykle sa už na tom mieste nebudú dať dobre prichytiť bežné súčiastky s tenkými vývodmi. To sa týka najmä lacných čínskych polí. Vyvážené je to ale ich cenou, kde si za pár dolárov môžete kúpiť niekoľko takýchto polí.
  • Treťou nevýhodou je určitá kapacita medzi susednými dráhami, čo môže ovplyvňovať obvody s vyššou frekvenciou. Pri bežných experimentoch s Arduinom by to ale nemal byť problém.

29.07.2016


Menu