Page
Tieto stránky sú umiestnené v Google Cloud. Tu nájdete súvisiace informácie. Nie všetko z toho vyslovene súvisí s Arduinom. Ale informácii v slovenčine o používaní tohoto cloudu je minimum a preto sa niekomu možu hodiť tieto informácie.
Keď som hľadal vhodný server na hosting týchto stránok, vybral som si Google Cloud. Aj predtým som využíval ich e-mail
a disk
a tak to bola logická voľba. A Google má v cloude dobrú politiku pre začiatočníkov a umožňuje vám využívať svoje zdroje na drobných projektoch prakticky bezplatne. Používam tieto produkty.
Tento produkt slúži na pohodlné vytvorenie projektu, v ktorm sa nestaráte o udržiavanie servera. Staráte sa výlučne o svoj kód, ktorý konkrétne v mojom prípade zabezpečuje vytváranie týchto stránok. Ja ho mám napísaný v Pythone
, ale nie je problémy používať ani ďalšie obľúbené jazyky. V pozadí je virtuálny server, o ktorý sa vôbec nestaráte a na ňom je spustený váš projekt. Môžete si vybrať dve rôzne prostredia na tvorbu.
Váš projekt je umiestnený v kontajneri na virtuálnom serveri a môže byť v jednom z nasledovných jazykoch.
Výhodou je, že je váš projekt automaticky prispôsobovaný požiadavkám a v prípade potreby sa automaticky spustia ďalšie virtuálne servery s vašim projektom. To sa udeje napríklad vo chvíli, keď na vaše stránky dobehne automatický robot a začne ich skenovať tak, že ťahá niekoľko stránok za sekundu. V takom prípade sa obvykle spustí druhý server, aby odľahčil záťaž. V logu som videl ako maximum tri spustené servery, ale to už bol nejaký pokus kohosi z Ruska, kto sa pokúšal o preťaženie môjho servera niekoľkými desiatkami (možno stovkami) požiadaviek.
Kontajnery neumožňujú ukladať údaje do nich, ale musíte mať všetko v dátových skladoch Google. Obvykle to je Datastore
, Storage
alebo ich špeciálna verzia MySQL
. Ja používam Datastore, čo je pre blogy ideálna technológia. Obrázky mám v Blobstore, ale v dohľadnom čase sa presunú do Storage, čo je výrazne lepšia technológia.
Váš projekt je v podstate jeden virtuálny server, ktorý si pomocou konfiguračného súboru môžete doplniť aj o vlastné knižnice (Standard umožňuje iba tie, ktoré vybral Google plus také zdrojáky, ktoré sa nepokúšajú o zápis na disk). Aj tu je zabezpečené automatické prispôsobenie požiadavkám. Flexible je novšia technológia a v čase, keď som vytváral tieto stránky, ešte nebola k dispozícii. Podporuje viac jazykov.
Toto je klasický hosting virtuálnych serverov. Je ale pohodlný v tom, že sa ľahko inštaluje a Google ho za vás aktualizuje. Ja mám v ňom jeden server pre Node.js
s Redis
databázou. Momentálne nie je prístupný pre verejnosť, ale testujem na ňom rôzne javascriptové technológie. V budúcnosti bude viac prepojený s mojimi aplikáciami.
Rýchla inštalácia servera
- V zozname májú obrovské množstvo predpripravených serverov. Stačí si vybrať a nechať spustiť. Server bude pripravený asi za jednu minútu. Na server sa môžete pripojiť priamo cez prehliadač a tam už si môžete robiť čo potrebujete. Výhodou je, že je tam veľké množstvo serverov od firmy Bitnami, ktoré si môžete spustiť aj na svojom lokálnom počítači a hrať sa aj tam.Automatické aktualizácie
- Raz za týždeň vám na pár minút server zastavia, aktualizujú a zase spustia. Mne to robia napríklad v nedeľu v noci.Toto je škálovateľná NoSQL databáza. Je jedno, či v nej máte iba pár záznamov, alebo miliony. Prístup k dátam je stále veľmi rýchly. Musíte tomu síce prísť na chuť, ale celé je to objektovo prepojené s vašim programom a keď sa naučíte princípy, bude sa vám v tom robiť veľmi dobre.
Okrem toho je dobré často používané údaje skladovať aj v Memcache, čim si odľahčíte prístupy do databazy.
Toto je v postate disk, na ktorom môžete mať uložené súbory. Ale je veľký rozdiel v cene za triedu, v ktorej údaje skladujete. Možnosti sú.
09.04.2017