LED pásik

Page

Stránky / LED /

LED pásik (v angličtine LED strip) je ohybný plošný spoj, osadený SMD súčiastkami. Sú to LED čipy a rezistory. Predávajú sa namotané na kotúčikoch s dĺžkou 5 metrov. Je možné ich strihať na menšie úseky (miesta rezov sú označené). Na druhej strane pásika býva nanesená lepivá vrstva, ktorá umožňuje pásik prichytiť k podkladu.

Obvykle sú napájané jednosmerným napätím 12 V. 12 V určuje aj množstvo LED čipov, ktoré sú v jednom segmente. Typický úbytok napätia bielej LED diódy je je 3 - 3,5 V, čo umožňuje použiť práve 3 diódy. Zvyšok napätia sa spáli na rezistore. Existujú LED pásiky aj v iných farbách, ale typicky sa používa biela farba, pretože sa používajú najmä na osvetlenie nejakého priestoru.

Základné delenie

LED pásiky delíme na:

  • jednofarebné
  • RGB

Konštrukčne sú ale oba typy dosť podobné. Líšia sa len tým, že jednofarebný LED pásik má Vcc a GND medené cestičky a RGB má štyri medené cestičky pre červenú, zelenú a modrú farbu a GND. Ak sa pozriete zblízka na pásik (napríklad veľkosti 5050), uvidíte na oboch typoch prakticky identický čip. Bude mať 6 vývodov, dva pre každú LED diódu. Čipy menších rozmerov môžu mať napríklad len dva vývody.

Veľkosti

LED čipy sú označované ako 5050, 3528, 3020 a podobne. Znamená to ich rozmer v desatinách milimetrov. Čiže 5050 je čip veľký 5x5 mm. Veľkosť čipu priamo ovplyvňuje ich svietivosť. Obvykle najlepšie výsledky dosiahnete s veľkosťou 5050.

Chladenie

Všetky použité súčiastky sa pri produkcii svetla zahrievajú a tak je nevyhnutný chladič. Obvykle sa používa hliníkový profil, do ktorého sa LED pásik nalepí.

Napájanie

Na napájanie sa používa zdroj, ktorý premieňa striedavých 220 V na jednosmerných 12 V. Obvykle to bude spínaný zdroj, ktorý je vďaka tomu malý a príliš sa nehreje. Mal by byť dostatočne výkonný a prispôsobený pásikom, ktoré z neho napájate. Napríklad pásiky 5050 s hustotou 60 čipov na meter spotrebujú 14,4 W na jeden meter.

Pri napájaní dlhších úsekov sa môže stať, že na jednej strane svietia viac ako na druhej strane. To je vďaka odporu tenkého medeného pásila na ohybnom povrchu, ktorý nemá dostatočný objem na taký veľký prúd a klad mu väčší odpor. Vďaka úbytku napätia v cestičkách je potom na miektorých čipoch normálne napätia a na iných o pár voltov nižšie. Rieši sa to potom napájaním na oboch stranách pásika.

Farba svetla

Platí jednoduché pravidlo:

  • warm white - Je farba podobná ako z klasických žiaroviek. Čiže je mierne žltá a pôsobí mäkko.
  • white - Je farba naozaj biela a pripomína márnicu.

Ale osobnému vkusu sa medze nekladú a každý si môže zvoliť tú jeho farbu.

Stmievanie pásikov

Pásiky nie je možné stmievať rovnako, ako žiarovky na striedavý prúd. Tu sa musí stmievanie urobiť pomocou PWM. Môžete si alebo zaobstarať komerčné riešenie pre LED pásik, alebo ako správni kutilovia si ho navrhnúť pomocou Arduina. Jedno z možných riešení nájdete aj na týchto stránkach.


05.10.2016


Menu