LED tester

Page

Stránky / Projekty /

Na tejto stránke je tester LED diód. Tester používa zdroj konštantného prúdu, aby ho bolo možné používať s ľubovoľným napätím a nebolo nutné dávať pozor na výpočet predradných odporov rôznych LED.

Schéma

Na tester sa použije 5 identických zapojení. To preto, aby sa dali nastaviť hodnoty prúdu 2, 5, 10, 15 a 20 mA. Hodnoty je možné nastaviť ľubovoľne, pretože je použitý potenciometer. Používajú sa dva typy. Na prúd 2 mA je potrebný 1000 ohmový potenciometer a na ostatné hodnoty 100 ohmovové. Tranzistory v báze majú 4700 ohmov. Všetky tranzistory sú rovnaké, v tomto prípade stačia univerzálne do 100 mA.

Univerzálny plošný spoj

Zapojenie je spájkované na univerzálnom plošnom spoji približne v podobe, ako je na obrázku. Aby sa LED pohodlne testovala, je na jej zastrčenie použitý samičí pin header. Má 6 otvorov, preletované sú navzájom vždy 3 otvory. Na vrchnú trojicu je pripojené napájanie a spodná pokračuje na kolektor tranzistora Q1.

Napájanie je možné použiť ľubovoľné medzi 5 a 12 V. Musí byť dostatočne vysoké na to, aby sa rozsvietila aj biela LED.

Fotografia hotového testera

Na obrázku je vidno už poskladaný tester. Potenciometere sú nastavené podľa predpokladu. Na obrázku sú zastrčené dve červené led, aby ste videli, ako svieti červená LED na 2 a 10 mA.

Otestoval som ho na 5 V a 9 V. V oboch prípadoch som nameral v podstate identické prúdy, takže hypotéza o zdroji konštantného prúdu bola overená aj praktickým testom.

Fotky rôznych LED a prúdov

A na záver ešte niekoľko obrázkov z testovania. Odfotiť LED tak, aby bolo na obrázkoch vidno ten rozdiel v intenzite svetla je trošku umenie, ale nakoniec sa to podarilo.

Video

Na videu je vidno testovanie piatich modrých LED pri napätí 5 V a 9 V.

 


06.09.2016


Menu