Page
Stránky / Súčiastky ku Arduinu /
Rotačný enkodér (kódovač) je mechanická súčiastka, ktorá sníma polohu. Nemá krajnú polohu a možno ním otáčať neobmedzene na obe strany. V reálnom živote sa s ním stretávame napríklad v autorádiách alebo mikrovlnných rúrach. Pomocou neho možno pohodlne nastavovať hodnoty, pri ktorých je žiadúce, aby sa dali postupne nastavovať v jednom alebo druhom smere.
V slovenčine neexistuje ustálené pomenovanie pre túto súčiastku. Preto uvádzam všetky názvy, s ktorými som sa počas prípravy tohoto článku stretol.
Existujú dva základné druhy:
V nasledovnom texte sa budeme venovať iba inkrementálnym.
Vnútorné zapojenie enkodéra sa dá na internete ťažšie objaviť a preto tu uvádzam schémy, ktoré som našiel v datasheete firmy Bourns, konkrétne ku PEC11R. Všetky enkodéry, ktoré sa dajú kúpiť majú približne tento rozmer a aj tvar.
Na schéme sú dôležité dva miesta. Body označené ako 1 a 2 sú vývody tlačidla, ktoré sa pri stlačení zopne. Ich ovládanie sa v ničom nelíši od toho, ako sa ovládajú bežné tlačidlá.
Body označené ako A, B a C sú vývody samotného enkodéra. Ich význam je možné pochopiť podľa nasledovného obrázku. Samotný enkodér je len tá časť označená čiarkovanou čiarou. Bod C sa pripája na GND. Body A a B sa pripájajú cez pull-up rezistor ku zdroju napätia.
Na schéme je ešte vidno kombináciu rezistora a kondenzátora, ktorá sa pripája ku vstupu mikrokontroléra. Ich úlohou je zabrániť zákmitom tlačidiel, pretože tento jav môže vznikať aj v rotačnom enkodéri. Pokiaľ pri ovládaní nevadí drobná nedokonalosť a občasné výskyty falošných signálov, môže sa táto časť vynechať.
V kľudovom stave nie je prepojený ani jeden z výstupov. O tom sa dá presvedčiť pomocou multimetra, ktorým nenájdete žiaden skrat medzi ľubovoľnými pinmi. Až pri otáčaní hriadele dochádza ku spájaniu bodov A a B s bodom C. Vtedy je signalizovaná poloha hriadele pomocou nasledovného kódu.
Signály na pinoch A a B sú voči sebe navzájom mierne posunuté a podľa toho sa dá zistiť, ktorým smerom sa otáča hriadeľ. Nie je to úplne ľahko predstavitelné, preto sa to pokúsim zaznamenať na video. Na videu sa pokúsim zosnímať aj zákmity tlačidiel.
Pokiaľ kupujete zo zdroja, ktorý nedodáva datasheet, je dobré sa presvedčiť, ako sú jednotlivé piny zapojené. To je trochu problém, pretože v kľudovom stave nie je prepojený žiaden pin a pokiaľ chcete krútiť hriadeľou a súčasne merať multimetrom, nebudete mať na to dostatok rúk.
Môžete si pomôcť jednoduchým zapojením na skúšobnom poli:
Pripojte ku každej vetve jeden pin rotačného enkodéra a sledujte, ako sa budú pri pomalom otáčaní hriadele postupne zapínať a vypínať jednotlivé LED. Ak uvidíte svietiť LED v nasledovnom poradí, našli ste správne piny:
Pretože máte na každom pine rezistor, nehrozí nebezpečenstvo, že sa vám podarí nechtiac niečo vyskratovať.
Vo videu je vidno, ako rotačný enkodér funguje. Je tam zapojený na skúšobnom poli a pri otáčaní hriadeľou sa postupne rozsvietia jednotlivé LED diódy.
Toto je zoznam iných zdrojov, ktoré pomôžu pri štúdiu enkodérov. Jeden zo zdrojov je aj slovenský.
Na záver prichádza to najlepšie. Praktické programovanie rotačného enkodéra. Bude sa skladať z niekoľkých článkov.
15.11.2015