ATtiny13A

Page

Stránky / Mikrokontroléry /

ATtiny13A je najmenší mikrokontrolér, ktorý môžete programovať cez Arduino IDE. Má 1 kB flash pamäte, 64 B SRAM a 64 B EEPROM. Vďaka týmto parametrom je už výzvou pre Arduino, pretože aj minimálne jadro si ukrojí dosť priestoru. Našťastie je tu jadro, ktoré veľmi dobre spĺňa kompromis medzi pohodlnosťou zaužívaných funkcii a minimalistickou implementáciou.

Rozloženie pinov

Piny sú umiestnené presne ako na ATtiny85.

Programovanie

Ako programovať ATtiny13A pomocou Arduina nájdete v samostatnom článku Arduino ako ISP programátor. Existuje aj druhá možnosť, že si poskladáte vývojovú dosku a na nej ho naprogramujete pomocou USBasp.

Aby ste mohli mikrokontrolér programovať, je potrebné doinštalovať jadro. Najoptimálnejšie je podľa mňa jadro https://github.com/MCUdude/MicroCore. Postup platí pre IDE 1.6.4 a vyššie:

  • Použite funkciu menu File/Preferences.
  • V zobrazenom dialógu do poľa Additional Board Manager doplňte https://mcudude.github.io/MicroCore/package_MCUdude_MicroCore_index.json a stlačte OK.
  • Použite funkciu Tools/Board/Boards Manager.
  • V zozname dosiek nájdite MicroCore pre ATtiny13 a nainštalujte ju.

Frekvencie

Frekvencie interného oscilátora sú trochu netradičné:

  • 9,6 MHz - implicitné nastavenie
  • 4,8 MHz
  • 1,2 MHz

Použitie externého kryštálu je možné, ale to nebudete robiť, lebo musíte obetovať dva vývody mikrokontroléra.

Zmena nastavenej frekvencie sa robí funkciou menu Vypáliť zavádzač (Burn bootloader).

Optimalizácie nastavenia jadra

Ak by ste chceli upraviť spotrebu pamäte a vypnúť niektoré nastavenia pri štarte, môžete tak urobiť zmenou hlavičkového súboru core_settings.h. Môžete tak dosiahnúť pri nič nerobiacom programe veľkosť programu 40-160 bajtov. Implicitne je to 160 bajtov, čiže máte stále okolo 840 bajtov pre vlastný program.

Články v blogu

Pár príkladov reálneho využitia:


19.02.2017


Menu