Nokia 5110

Page

Stránky / Displeje /

Nokia 5110 je monochromatický displej s rozlíšením 84x48 bodov. Pracuje na 3,3 V. Predávajú sa s bielym alebo modrým podsvietením. Na Internete sa môžete stretnúť aj s názormi, že obvod znesie 5 V, ale toho sa nedržte. To že nezhorí hneď neznamená, že to vydrží dlhodobejšie. Dokumentácia k obvodu PCD8544 (ten ovláda všetky funkcie) hovorí dosť jasne o maxime 3,3 V. Výnimkou môžu byť moduly s integrovaným meničom napätí. Tie spoznáte podľa integrovaného obvodu na zadnej strane.

Pamäť v obvode je organizovaná po riadkoch, v ktorých sú zvislo umiestnené jednotlivé bajty. Má 6 riadkov a v každom je 84 bajtov. S každým zapísaním údajov sa posunie interné počítadlo na nasledovný stĺpec. Na konci plynule preskočí do nasledovného riadku na prvú pozíciu. Takže zapísanie celého displeja sa dá vykonať tak, že skočíte na pozíciu 0,0 a už len posielate jeden bajt za druhým.

Verzie

Aby to nebolo také jednoduché, predáva sa niekoľko verzií displeja, ktoré sa od seba mierne líšia rozmiestnením pinov. Keďže budeme predpokladať, že každý sa bude riadiť podľa ceny a bude kupovať na Ebayi, je vysoká šanca, že natrafíte na model s mojim rozmiestnením.

Pin Popis 
1. RST Reset. Pred prvým použitím je potrebné obvod resetovať. Resetuje sa pripojením logickej jednotky.
2. CE Chip enable. Toto povoľuje zapisovanie údajov do obvodu. Povoľuje sa pripojením logickej jednotky.
3. DC Data/Command. Prepínanie medzi zapisovaním príkazov a údajov. Logická jednotka nastavuje údaje, logická nula príkazy.
4. DIN Vstup údajov.
5. CLK Hodinový signál.
6. Vcc +3,3 V. Možno využiť aj pin na Arduine UNO, alebo použijete vlastný menič napätia. Stačí na to 78L33, pretože keď som meral spotrebu, odoberalo to len pár miliampérov. A väčšina z toho sa spotrebovala pravdepodobne na podsvietenie.
7. LIGHT Aby displej svietil, je potrebné prepojiť tento pin na GND. Je to podivné a môže sa to pri iných modeloch správať ináč. Tu treba byť asi naozaj opatrný a skúsiť si to s multimetrom, že ako presne je váš model zapojený.
8. GND Pripojenie na GND.

Podsvietenie

Obvykle sa na module nachádzajú štyri LED diódy (na bočných stranách) a ku každej je predradný rezistor 300R. Takto je to zapojené na moduloch s bielou farbou podsvietenia.

Kde ho kúpiť

Displej predáva väčšina internetových obchodov. V čase písania článku sa ceny pohybovali na úrovni:

Ovládanie

Na ovládanie je potrebné pripojiť 5 dátových vodičov.

  • Popis správneho zapojenia displeja ku Arduinu na 5 V. V tomto videu si môžete pozrieť ukážku zapojeného displeja cez level shifter 74HC4050.
  • Popis vytvorenia náhodných hodín na displeji. Vo videu je ukážka naprogramovaných hodín.
  • Popis vytvorenia simulácie Game of Life na displeji. Vo videu (rozpracované) je ukážka viacerých algoritmov.
  • Malé video, kde je tento displej v akcii. Ku videu je samostatná stránka, na ktorej je trošku viac popisu k displeju a schéma konkrétneho zapojenia merača frekvencie.

Knižnica na ovládanie

Máte na výber niekoľko možnosti:

  • Moja knižnica - Sústreďuje sa len na vypisovanie textu. Text môže byť vypísaný normálnym fontom, boldom a fontom s dvojnásobnou šírkou. Knižnica potrebuje ešte trošku učesať, aby som ju sem zverejnil, pretože je to kompilát dvoch rôznych podkladov, ktoré boli napísané strašne rozhárane. Vyhádzal som odtiaľ všetky zbytočnosti, zrýchlil som kód a prepísal ho do normálnej objektovej podoby.
  • LCD5110_Basic - Na stránke Henninga Karlsena. Ak potrebujete aj grafiku, používajte túto knižnicu.
  • Adafruit_PCD8544_Nokia_5110_LCD_library - Ďalšia pohodlná knižnica. Inštalovateľná priamo z IDE.
  • U8glib - Ďalšia pohodlná knižnica. Inštalovateľná priamo z IDE. Toto je určené aj na iné monochromatické displeje.


Download
  • Nokia 5110 - Datasheet Nokia 5110 - PCD8544 48 x 84 pixels matrix LCD controller/driver

17.02.2016


Menu