WS2812

Page

Stránky / LED /

WS2812 je jedným typom programovateľnej RGB LED diódy. Predáva sa v podobe tyčiniek, krúžkov, pásov alebo samostatných LED. Umožňuje vytvárať nekonečné množstvo pestrofarebných efektov. Základné informácie nájdete na týchto stránkach. Zaužívaný názov pre tieto LED diódy je NeoPixel. To preto, lebo spoločnosť Adafruit ako prvá napísala knižnicu na ich ovládanie a nazvala ju NeoPixel.

Knižnice

Nákup súčiastok

NeoPixel sa predávajú v rôznych tvaroch.

  • NeoPixel Ring - Veľkosti 12, 16, 24.
  • NeoPixel Stick - Veľkosť 8.
  • NeoPixel Matrix - Veľkosť 8x8.
  • NeoPixel LED Strip - Rôzna hustota čipov na pásiku.

Články

Simulácia ohňa

Simulácia blikajúceho ohňa.

Simulácia ohňa

Tento článok popisuje algoritmus, ktorý simuluje horenie ohňa. Je to môj prvý pokus o jeho simuláciu. Simulácia sa skúša na NeoPixel Ringu s 24 LED diódami. Simulátor nie je určený na priame pozeranie. Predpokladá sa jeho umiestnenie pri bielej stene, na ktorej vytvára mihotanie podobné reálnemu ohňu v kozube.

ATtiny85 - Simulácia ohňa pomocou NeoPixel Ring

Pred dvomi rokmi som naprogramoval simuláciu ohňa pre Arduino Uno. V tomto článku sa pokúsime túto simuláciu urobiť pomocou mikrokontroléra ATtiny85. Aby nebol program úplne rovnaký, simuláciu mierne upravíme tak, aby sa dalo blikanie ohňa nastavovať.

NeoPixel Ring - Horiaca ruka

Tento projekt vznikol náhodou. Premýšľal som nad novým NeoPixel projektom a pozeral som si staré zdrojové kódy. Nahral som do Arduina program na simuláciu ohňa a náhodou som NeoPixel Ring chytil do ruky v tmavej miestnosti. A s úžasom som uvidel, aký zaujímavý obraz vznikol na mojej ruke. Potom už len stačilo zobrať kameru a filmovať rôzne polohy ruky a NeoPixel Ring.

HSV

Farebný priestor HSV.

NeoPixel Ring HSV test

NeoPixel Ring obsahuje v každom bode tri LED diódy, ktoré tvoria pixel. Výsledná farba sa nastavuje pomocou troch zložiek RGB. Takéto vytváranie farieb je pre človeka komplikované, pretože nie každý si vie predstaviť výslednú farbu, ktorá sa skladá z troch zložiek. Na uľahčenie nastavovania farieb sa používa HSV (hue, saturation, value) model, ktorý tieto farby mieša pomocou:

NeoPixel Ring HSV rotujúce kruhy

Nudnú teóriu o prevode medzi farebným priestorom HSV a RGB sme si ukázali v predchádzajúcom článku. V tomto článku využijeme opäť farebný priestor HSV. Budeme si pomocou neho vytvárať rotujúce animácie na NeoPixel Ring. Vytvoríme si tri rôzne animácie, ktoré budú vychádzať z jednoduchého algoritmu. Jednoduchý algoritmus neznamená, že bude výsledok škaredý. Práve naopak. Aj z jednoduchých algoritmov môžu vzniknúť zaujímavé efekty.

NeoPixel Ring HSV - Návrat rotujúcich kruhov

V diskusii k videu o rotujúcich kruhoch zaznela otázka, či by sa červená farba nedala upraviť aj na iné farby. Tento článok sa venuje hľadaniu správnej farby. Pomocou troch potenciometrov si môžete upraviť základné parametre HSV farebného modelu a môžete si nastaviť aj rýchlosť rotácie.

NeoPixel Ring HSV - Nekonečný príbeh

Predchádzajúce články (0, 1, 2) a videá o používaní farebného modelu HSV (hue, saturation, value) ukázali, že čitatelia majú stále problém nastaviť správnu hodnotu tak, aby získali želanú farbu na rotujúcom prstenci. V tomto článku sa to pokúsime vyriešiť. Pomocou dvoch tlačidiel a OLED displeja nastavíme vhodnú farbu a jej hodnotu si prečítame priamo na displeji.

Jóga tehlička a NeoPixel

O NeoPixel Ring som napísal niekoľko článkov. Obvykle som ho zastrčil do breadboardu, aby som ho mohol fotografovať. Sú ale situácie, keď to nie je najvhodnejšie umiestnenenie. Našťastie sa mi podarilo kúpiť pomôcku, ktorá umožňuje tento problém vyriešiť. Jóga tehlička (yoga block), ktorú predávajú v športových obchodoch, alebo v obchodoch s drobnými predmetmi do domácnosti. Vôbec netuším, ako sa pomocou tehličky cvičí jóga, je to ale pevný kus penovitej gumy, do ktorej sa NeoPixel ľahko pripevní.

NeoPixel Ring rotátor

V tomto článku si vysvetlíme, ako môžeme naprogramovať c++ triedu Rotator, ktorá nám uľahčí ovládanie NeoPixel Ring. Táto trieda má niekoľko parametrov, ktorými definujeme farbu a sýtosť na prstenci. Trieda Rotator sama doplní postupné stmavenie farieb do podoby chvosta a zabezpečí aj animaciu farieb po obvode prstenca.

NeoPixel Ring - Fázový posun

V predchádzajúcom článku sme si naprogramovali triedu Rotator a teraz si pomocou nej vytvoríme zaujímavú animáciu. Použijeme 3x NeoPixel Ring a pomocou fázového posunu vytvoríme efekt, v ktorom sa budú proti sebe zdanlivo pohybovať tri svietiace body s farebným chvostom. Je to len ilúzia, všetky tri body sa pohybujú rovnakým smerom.

NeoPixel Ring - Rotácia proti smeru hodinových ručičiek

Dnes sa budeme venovať otázke, ktorú mi položil jeden odberateľ môjho YouTube kanála. Farby rotujú v smere hodinových ručičiek. Dala by sa táto rotácia otočiť proti smeru hodinových ručičiek? Na prvý pohľad sa to zdá byť jednoduché a aj moja prvá reakcia bola, aby zmenil dva riadky v zdrojovom kóde. Ale nefungovalo to. A tak som sa na problém pozrel a upravil som algoritmus tak, aby to rotovalo opačným smerom.

Hodiny

Pomocou NeoPixel Ring s 12 LED som vytvoril sériu článkov na tému ako si postaviť svietiace hodiny:Download
  • WS2812 - Datasheet WS2812 - Intelligent control LED integrated light source
  • WS2812B - Datasheet WS2812B - Intelligent control LED integrated light source

22.07.2015


Menu